Perguntas de entrevista de Management consultant manager

815

Perguntas de entrevista para o cargo de Management Consultant Manager compartilhadas pelos candidatos

Principais perguntas de entrevista

Ordenar: Relevância|Popularidade|Data
Epic
Pergunta feita para Project Manager/Implementation Consultant...18 de março de 2011

You have a bouquet of flowers. All but two are roses, all but two are daisies, and all but two are tulips. How many flowers do you have?

39 respostas

The solution is quite simple, if you start with the “All but 2” first: Roses = All but 2 = Two flowers are not a rose; one tulip, one daisy Daisies = All but 2 = Two flowers are not a daisy; one rose, one tulip Tulips = All but 2 = Two flowers are not a tulip; one rose, one daisy Answer: One rose, one daisy, one tulip. Menos

3 flowers - 1 rose, 1 daisy and 1 tulip

I would say, "Do you consider three flowers to be a bouquet?"

Mostrar Mais respostas
Epic

How many minutes before 5pm is it if 30 mins ago it was four times as many minutes after 3pm?

11 respostas

The answer is 18 minutes. It made sense to me to sketch a timeline showing the 3 components of time given in the problem that add up to the 120 minute total span. (X = minutes before 5pm, 30 min gap, and 4X is time between 3pm and the start of the 30 min gap.) Visually and chronologically it would look something like: 3pm --> 4X --> 30 min --> X --> 5pm. So then algebraically, the equation is 4X + 30 min + X = 120 min. Therefore 5X = 90 or X = 18. Menos

18 mins before 5 = 4:42. 30 before 4:42 puts the time at 4:12. There are 72 minutes between 3 and 4:42 divided by 4 is 18. So the answer is 18 mins before 5pm. Menos

That last explanation seems like you need to know the answer before you even start trying to solve. My solution is as follows: 30 minutes before 5 is 4:30 leaving 90 minutes between 3 and then. The remaining time needs to be split into an interval so that x4 exists. The most logical interval would be in 5ths because the 4 proceeding intervals would be 4x greater then the following. 90/5=18 for each interval. 18 being four times less then 72 minutes proceeding it. This literally look me about a minute and a half to reason through, which I'm assuming the interviewer would not want to sit through. Guess I would fail. Menos

Mostrar Mais respostas
Epic

An apple costs 40 cents, a banana costs 60 cents, and grapefruit costs 80 cents. Under the same circumstances, how much does a pear cost?

8 respostas

40 cents... it's 20 cents per vowel, not 10.

40 cents. 20 cents for each cents.

Hey Blake - while that answer is very creative, this particular question was given during a 12-question-3-minute math test. I'd say that you might have a hard time writing all of your economics answer down in three minutes. Nice answer, though! Menos

Mostrar Mais respostas
Epic

There are three buckets, one with apples, one with oranges, and one with a mixture of both. They are all labeled wrong. You can pick one piece of fruit from one bucket, what would you pick to determine what is in all three buckets?

4 respostas

I posted the question, sorry, I should have answered it. You pick a piece from the basket labeled "mixed." This is because you know it is labeled wrong (every basket is). So, if you pull out an orange you know that the basket holds only oranges. Now you have one basket figured out, and you know the remaining two are also mislabeled, so you switch their labels and you're done. Menos

The question should state that the label always lie. If the label says "Apple Only" it could be "Mixture" or "Orange only" So the one labeled "Mixture" is either "Apple Only" or "Orange Only". So you choose Mixture and what ever fruit you get is the label that is correct. Then switch the other two. Menos

All of the answers are close but not entirely correct. Any box is labeled incorrectly. Choose the mixture box. If you pick out an orange, it is necessarily an orange only box. The other two must only be the mixture or apples only. The mislabeld apples only box must be the mixture because it is mislabeled and there are only 2 other choices left. The last box is the mixture. This is the order in which you must think, although the particular fruit you pick up first could be either apple or orange. Menos

Mostrar Mais respostas
Epic

A man just finished painting his house and goes to the hardware store to get something more. He finds what he is looking for and the clerk says "One for $1." The man replies, "I need 600, so here's $3." What did he buy?

3 respostas

600 is the number of his house. He bought 3 numbers.

Apparently they bought 3 of whatever it was and stole 597. This was just his fancy one-liner before he held up the store. Haha, I feel like this answer fits the description really well but it probably isn't the right one. Menos

The man needed to put his address on his house. 600 was his address. So he bought 3 numbers. A six and two zeros. Each number cost his one dollar. Menos

Epic

What is your five year plan? Why do you want to work for Epic? What are five words that describe you? ' a man has three bananas, five blueberries, and two carrots. how many apples does he have?

3 respostas

The answer is two, because apples has two vowels in it. The number corresponds with the vowels Menos

Assuming the question provides all of the relevant information, the answer is "zero". Menos

Though because the question does not provide any directly relevant information, besides a pattern within the wording, the answer will definitely not be zero. Menos

Epic

What is one question I haven't asked you yet that I should have?

2 respostas

When would i like to start? Provide the best answer to which you can start.

Apparently no right answer here. Threw me for a loop though.

Epic

If 5 lumberjacks can cut down 5 trees in an hour, how many trees can 3 lumberjacks cut down in 3 hours?

2 respostas

Wouldn't that mean 1 tree, per lumberjack, per hour? So 3 in 3 hours would be 9 trees? Menos

I think it would be each lumberjack cuts 1/5 a tree per hour so three at three hours would be 9/5 or 1.8 trees. Menos

Epic

How much will you be able to travel?

1 respostas

You will be travelling on average 50-75% of your time. You will usually fly out on a Monday and return on a Thursday. Expect to be doing that around 3 times a month. Menos

Epic

If an apple is 40 cents and a orange is 60 cents and a banana is 80 cents, how much would a pear cost?

2 respostas

The next page of interviews had an answer I think is more likely -- basically every vowel is worth 20 cent so a pear is worth 40 cents. Menos

A dollar?

Mostrando 1 a 10 de 815 Perguntas da entrevista

Veja perguntas de entrevista para vagas semelhantes

advisory managerprocess improvement consultantsenior consultant